About the Ambassador

His Excellency Sultan Rashid Sultan

  Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of

the United Arab Emirates to the Kingdom of Sweden

 

 

Date of Birth:  1958

 

Marital Status: Married and has three children.

Education:

Bachelor Degree in Political Science

Diploma in International Relations from London, United Kingdom

 

Diplomatic Career:

30/11/1980       

                   Started his career in the Consular and Diplomatic Corps, as Third Secretary in the      Ministry of   Foreign Affairs.

 

30/11/1983                             

                   Promoted to Second Secretary 

13/12/1983                             

                   Chargé d'affaires at the United Arab Emirates Embassy in Mogadishu

05-08-1985                             

                   Chargé d'affaires at the United Arab Emirates Embassy in Sanaa, Yemen during the absence of the Ambassador

10/06/1986                             

                   Promoted to First Secretary

12/11/1987 - 04/12/1987        

                   Fielded on a mission to Rabat - Morocco as a member of the Mission state.

10/12/1987                             

                   Transferred to the Headquarters of the Ministry of Foreign Affairs in the United Arab Emirates.

15/12/1987                             

                    Chargé d'affaires at the Embassy of the United Arab Emirates in Rabat during the absence of the Ambassador.

24/06/1989                             

                   Promoted to Counsellor

04/09/1994                             

                   Promoted to Minister Plenipotentiary Counsellor.

04/03/1996                             

                  Promoted to Minister Plenipotentiary with Ambassador Title

09/05/1996                             

                   Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the Kingdom of Spain.

05/07/2004                             

                   Promoted to Ambassador

04/10/2004                             

                  Transferred to the Headquarter of the Ministry of Foreign Affairs of the United Arab Emirates

19/09/2005                             

                   Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the Republic of Tunisia

2009                                       

                   Decorated with the Republic of Tunisia Medal of the 1st degree

03/04/2009                             

                   Transferred to the Headquarter of the Ministry of Foreign Affairs of the United Arab Emirates

18/01/2011                             

                   Head of Mission at the Embassy of the United Arab Emirates in Tripoli, Libya.

15/03/2012                             

                  Transferred to the Headquarter of the Ministry of Foreign Affairs of the United Arab Emirates.

07/07/2012                             

                  Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Brazil.

21/04/2015                             

                   Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the Kingdom of Sweden

2015    

                   Decorated with the Brazilian Grau Gruz Medal of the 1st degree

Previous experience:

04/20/1978 - 11/17/1980        

                 Director of the Office of His Excellency the Minister of the State for the Supreme Council.

International Congresses and Conferences:

                 Participated in numerous Arabic and International Conferences and Meetings.